lezziz yemek
Sağlık ve Hijyen

Üretim Alanlarına Giriş ve Personel Kıyafetleri
Üretim alanında üretimle ilgili tüm personelin ağız maskesi ve bone takma zorunluluğu vardır. İmalat personelleri kendilerine özel terliklerle imalat alanına girebilmektedir. Görevliler dışında üretim alanına girenler ise bone, galoş ve maske ve tek kulanımlık önlük takmak zorundadır. LEZZİZ YEMEK,hijyenin önemli bir göstergesi olan personel giyimine üretim aşamasında ve üretimin sunumu aşamasında da büyük bir önem verir. LEZZİZ YEMEK  personeline özel olarak dikilen kıyafetler sayesinde kurumsal kimlik tam olarak yansıtılmaktadır.

Modern Pişirme Koşulları
Üretim son sistem pişirme kazanlarında ve konveksiyonel fırınlarda gerçekleştirilmektedir. Profesyonel tarzda yerleştirilen kazanlar ve fırınlar sayesinde yemekler hijyenik, modern ve seri bir şekilde üretilmektedir.

İdeal Havalandırma Sistemi
Şirketimiz yemek kokularını anında tahliye eden modern bir havalandırma sistemine sahiptir. Bu sayede ağır kokuların kurum içinde yerleşmesi, bakterilerin dip köşelerde üremesi önlenir. Ürünlerin hijyeni ve personelin sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan havalandırma koşulları, kaliteli üretimin önemli bir parçasıdır.

Soğuk Hava Depoları

Kaliteli ve hijyenik üretimin önemli aşamalarında biri malzemelerin muhafaza koşullarıdır. Bu nedenle LEZZİZ YEMEK binasında soğuk hava depoları önemli bir yere sahiptir. temiz ve hijyeniktir.Depolar; şarküteri deposu, sebze-meyve deposu, kuru gıda-bakliyat deposu ve et deposu olarak ayrılmıştır. Bu ayırım, her besin grubunun farklı ısılarda korunması esasına göre yapılmıştır. Depolar, işlerliği ve ısılarının ideal derecelerde tutulması için Gıda mühendisleri tarafından günlük olarak kontrol edilir.

Ürünlerin Hijyeni ve Menü Planlama
LEZZİZ YEMEK malzeme alımı konusunda çok hassas davranmaktadır. Yaş sebze meyve ve et gibi ürünler stoklarımızda yüksek miktarda asla bulundurulmaz.Mevsimine uygun olarak meyve ve sebzeler ile et taze olarak alınır ve depolarda muhafaza edilir. Depolardan üretime alınan ürünler, ayıklama işlemi ile doğal parçalarından ayrıştırılır ve sterilizasyona tabi tutulur. Ardından dinlenme havuzlarında uygun süre bekletildikten sonra dezenfektasyon sağlanmış olur. Ürünler bu işlemlerden sonra üretime alınır.

Şirketimizde menüler, pazarlama departmanı ve müşteri ilişkileri sorumlularının müşteri taleplerini dikkate aldığı, gıda mühendisi ve tenikerin kalori hesabını yaptığı ve şef aşçının pişim süresi ve uyumuna dikat ettiği uzman bir ekip tarafından titizlikle hazırlanır.

Hijyene Farklı Bir Yaklaşım
LEZZİZ CATERİNG yerinde hizmet, taşıma yemek ve outside catering hizmetlerinin tamamında mükemmel hijyen anlayışı ile hizmet verir.

"Kritik Noktalarda Kontrol Analizi" sürecinin eksiksiz uygulandığı HACCP kurallarında taviz vermeden üretim yapan şirketimiz hijyeni; ürünün alınmasından,saklanmasına,yeni bir ürüne dönüştürülmesine ve bu ürünlerin müşteriye ulaştırılmasına kadar yapılan eksiksiz ve mükemmel çalışmaların bir bütünü olarak görmektedir.

Şirketimiz; üretim alanlarının hijyenini tamamlayacak önemli bir unsur olan haşere kontrolü konusunu profesyonel ekiplere devretmiştir. Hizmet verilen tüm alanlarla düzenli olarak haşere kontrolleri yapılmaktadır.. Uluslar arası geçerliliği olan HACCP kriterlerini üretim ve tesislerinde hakim kılan LEZZİZ YEMEK , yapılan temizlik çalışmalarınında sonuçları itibariyle kontrol edilmesi fikrinden hareket eder.

Yemek Nakil Araçlarının Hijyeni
Yemeğin hijyeni kadar, servis yapılan araçların temizliği de çok önemlidir. Araçların temizliği; bakterilerin ürememesi ve çapraz kontaminasyonun (zararlı etkenlerin gıdalara dolaylı yoldan bulaşması)önlenmesi amacıyla HACCP kriterlerine uygun olarak yapılmaktadır. Frigorifik taşıma araçlarımız her servis sonrasında uygun kimyasallar kullanılarak temizlenmekte ve bir sonraki servise hijyenik şartlarda gitmektedir.

Yemeğin Sunumundan Sonraki Hijyen
Tesislerimizin her departmanında göze çarpan hijyen, yemeğin servisinin tamamlanması ve kirli kapların belirlenen standartlarda teslim alınması konularında da kendini göstermektedir. Özellikle kullanılmış kaplarla gelebilecek bakteri riskine karşı, tüm kirli kaplar bulaşıkhaneye farklı bir girişten ulaşır. Bu dış etkenlere karşı önemli bir tedbirdir ve LEZZİZ YEMEK  önemli bir detaydır. Kullanılmış kaplar, yüksek ısılardaki son sistem bulaşık yıkama tünellerinde, ideal kimyasallarla temizlenir, durulanır ve kurulanarak kullanıma hazır hale getirilir.

PERİYODİK İLAÇLAMA,PERSONEL SAĞLIK KONTROLU ,PERİYODİK NUMUNE ANALİZLERİ  YAPILMAKTADIR  HİJYEN TEMEL KURALIMIZDIR LEZZİZ YEMEK

 

LEZZİZ TOPLU YEMEK

Firmamız ürettiği tabldot, catering, toplu yemek çeşitleriyle siz değerli müşterilerimize yüzlerce farklı damak tadını sunmayı ilke edinmiştir.

Web Tasarimi; Teknet Tasarim